Biomechaniczny świat wypełniła pustka. Zmarł H.R. Giger

H.R. Giger zmarł dzisiaj w szpitalu w wyniku obrażeń po upadku ze schodów. Świat sztuki i fani stracili malarza, rzeźbiarza, pisarza, mistyka, laureata Oscara w 1980 r. za najlepsze Efekty Wizualne do filmu „Obcy. Ósmy pasażer Nostromo” w reż. Ridley’a Scotta.

 

Przerażająca postać pozbawionego oczu Obcego jest najsłynniejszą kreacją H.R. Gigera. Jego twórczość opierała się na surrealizmie i realizmie fantastycznym, a w swoich dziełach łączył świat mechaniki i biologii, tworząc niepokojące i groteskowe wizje. Uznany za  duchowego i artystycznego spadkobiercę innych wielkich twórców: Salvadora Dali oraz Hieronima Bosha.

laptopy poleasingowe Warszawa

Mroczne obrazy, przepełnione szczegółami i symboliką odwołującą się do nieśmiertelnego duetu erotyzmu i śmierci pobudzają do myślenia oraz stawiania sobie pytań o kondycję współczesnego człowieka.  Artysta fascynował się śmiercią i ciemną stroną życia, wojną dobra ze złem.

 

Ten, co widział więcej niż inni, był niczym Obcy, który zapłodnił ludzką wyobraźnię i bez wahania eksplorował najciemniejsze obszary życia i świadomości.

Sylwia Włodyga

Jesteśmy częscią StacjaKultura.pl, a ten tekst jest własnością tego seriwsu.