Pop – art w Grodzie Kraka

Słynne puszki zupy Campbells i „Portret Marilyn Monroe”(obecnie rozchwytywany jako tysiące reprodukcji) – to być może pierwsze skojarzenia z człowiekiem, który z kultury masowej zrobił sztukę, Andym Warholem.

Dzieła, które będzie można obejrzeć od jutra w  krakowskiej Galerii MCK, zostały wypożyczone z prywatnej kolekcji słowackiego Zoya Museum. I jest to znacząca informacja, ponieważ korzenie najbardziej znanego artysty pop – art sięgają właśnie Słowacji, kraju pochodzenia jego rodziców imigrantów. Komputery Warszawa

Warhol był człowiekiem kontrastów (Najbardziej ekscytujące jest przyciąganie się dwóch przeciwieństw, które nigdy się nie spotkają – uważał Warhol) i jako takiego pragną zaprezentować go pomysłodawcy wystawy. Wystawa będzie zatem okazją do poznania wielowymiarowego człowieka, który był zarazem introwertycznym artystą i celebrytą, rozdartym między Stanami a Słowacją, sztuką abstrakcyjną a figuratywną.

Wystawa zapowiada się imponująco, ponieważ zostanie na niej zgromadzonych 60 serigrafii (to kompozycje o wysokim kontraście kolorystycznym, typowe dla Warhola), a także 3 rysunki. Twórcy wystawy zdecydowali się ukazać przekrojowo twórczość artysty – i tak znajdą się na niej prace stworzone między 1969 rokiem a 1987 rokiem. laptopy poleasingowe Warszawa

Ekspozycja to także archiwalne fotografie, publikacje, czasopisma. Nie obędzie się bez komentarzy – paneli na ścianach. Pojawi się także nutka nowoczesności – qr – cody, które będzie można zeskanować i dowiedzieć się, co ma do powiedzenia sam mistrz.

Sylwia Włodyga

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl