Niezwykłe domy książek: cz.III

Księgarnia Acqua Alta w Wenecji nazywana jest najpiękniejszą księgarnią na świecie„. Dlaczego?

Kierując się do wejścia, należy przejść przez ściany zbudowane z książek. Ustawione przy murze pozycje, grzbietami skierowane ku przechodniom, tworzą wyjątkową kompozycję, mozaikę barw i tytułów. Właścicielem księgarni jest Luigi Frizzo, sympatyczny krągły Włoch, którego miłość do książek widać od razu. Laptopy poleasingowe Kraków

Wnętrze księgarni zaskakuje, ale i zachwyca. Tworzy ją kilka niewielkich pomieszczeń, których ściany zarzucone są książkami. Uderzający klienta (tudzież turystę, dla wielu bowiem księgarnia stanowi obowiązkowy punkt na trasie zwiedznia) chaos kryje w sobie swoistą magię (wrażenie wzmocnione przez wylegujące się na fotelach, skrywające za wieżyczkami z lektur koty): zdawałoby się, niedbale ułożone książki, pewnego rodzaju rozgardiasz, wprowadza wyjątkową atmosferę. Komputer do gier

Rozbiegane oczy, zachłyśnięcie się feerią barw, mnogością tytułów, różnorodnością gadżetów, dostosowanych do otaczających je pozycji… Książki wrzucone do gondoli, wanien (chroniących przed zalaniem), stanowią o wyjątkowości księgarnii. Jeśli nie najpiękniejsza, Acqua Alta jest na pewno najbardziej niezwykłą z księgarń.

wnętrze księgarni Acqua Alta, fot. autor anonimowy, źródło: http://theblogonthebookshelf.blogspot.com/2012/02/libreria-acqua-alta.html

Ostatnie z pomieszczeń – na wolnym powietrzu – składa się z książek ułożonych w swego rodzaju schody: wspinając się po nich, można wejść na zbudowany przez właściciela punkt obserwacyjny; zza muru ma się bardzo dobry widok na jeden z weneckich kanałów.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest wyjście przeciwpożarowe („Fire Exit”), które prowadzi bezpośrednio z księgarni do… kanału. Umieszczone na otwartych drzwiach rysunki rybki, pływającego człowieka stanowią pełną humoru zabawę z klientem.

Książki nie tylko tutaj mieszkają, tutaj zostają adoptowane. Co można nabyć w księgarni? Dosłownie: wszystko. Książki nowe i używane, literaturę piękną, faktu, magazyny i komiksy. Wydaje się, że słychać szepty książkowych bohaterów po włosku, angielsku i w innych językach.

Gdybyście byli kiedyś w Wenecji, nie zapomnijcie odwiedzić tego niezwykłego miejsca. Kto wie, może w księgarni Acqua Alta odnajdziecie jakiegoś Białego Kruka?

  •  Pierwsza część cyklu o niezwykłych domach książek (biblioteka Trinity College w Dublinie): kliknij tutaj

  •  Druga część cyklu o niezwykłych domach książek (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie): kliknij tutaj

Źródło fotografii na sliderze: autor anonimowy, worldofronah.com, źródło fotografii użytej w artykule: autor anonimowy, theblogonthebookshelf.blogspot.com.

MArta |Rusek-Cabaj

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl