Fotografie wszech czasów: Portret brata

W tym cyklu poświęconym najsławniejszym fotografiom nie powinno zabraknąć polskiego nazwiska, bo mamy się czym – a raczej kim – chwalić. Autorem poniższego zdjęcia jest Witold Romer, polski inżynier chemik i profesor Katedry Fototechniki Politechniki Wrocławskiej.

Urodził się w 1900 roku we Lwowie, studiował na kilku europejskich uczelniach – m.in. na Politechnice Lwowskiej, gdzie uczył się chemii fizycznej. Jego największym życiowym osiągnięciem było wynalezienie na początku lat trzydziestych nowej techniki pozytywowej – izohelii. Zdjęcie „Portret brata”, zostało wykonane właśnie w tej technice.

Izohelia polega na wykorzystaniu różnego stopnia nasycenia obrazów o zmiennej jasności. Ostateczny efekt uzyskuje się dzięki wielokrotnemu kopiowaniu oryginalnego negatywu na bardzo kontrastowej błonie, przy czym za każdym razem stosuje się inny czas naświetlania, co daje efekt bardzo zbliżony do grafiki. Im dłuższe naświetlanie na błonach graficznych, tym wiecej miejsc czarnych i mniej białych W latach trzydziestych wynalezienie izohelii było uważane za osiągnięcie na skalę światową.

Rok po wynalezieniu izohelii Witold Romer przejął prowadzenie Zakładu Fotografii Politechniki Lwowskiej, gdzie w 1935 roku uzyskał doktorat z z chemii fizycznej. Dwa lata później podjął wielką akcję publikacji pocztówek fotograficznych, które miały promować polskie krajobrazy i dokonania. Podczas drugiej wojny światowej pracował w dziedzinie fotografii dla Królewskich Sił Lotniczych w Wielkiej Brytanii. Po powrocie do kraju objął pierwszą i jedyną jak dotąd Katedrę Fototechniki na Politechnice Wrocławskiej. Zmarł w 1967 roku we Wrocławiu.

Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. Srebry Krzyż Zasługi za działalność fotograficzną.

Ola Kwiatkowska

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl

Zapraszamy do laptopy poleasingowe Kraków