Fotografie wszech czasów: Lunch na dachu drapacza chmur

Lunch na dachu drapacza chmur” („Lunch atop a skyscraper”) to słynna fotografia autorstwa Charlesa C. Ebbetsa, wykonana podczas budowy Budynku GE w nowojorskim Rockefeller Center w 1932 roku. Liczący 259 metrów wysokości, GE Building był jednym z pierwszych nowojorskich drapaczy chmur i jego wielkość musiała wywoływać niesłychane wrażenie.

Zdjęcie przedstawia jedenastu mężczyzn, siedzących na belce z nogami wiszącymi swobodnie setki metrów nad ulicami miasta. Ebbets zrobił zdjęcie 29 września 1932 roku, a ukazało się ono w dodatku do „New York Herald Tribune” w niedzielę 2 października. Interesującym faktem jest to, że jej twórca pozostał anonimowy aż do 2003 roku, a tworzone przez dziesiątki lat reprodukcje były podpisywane jako „autor nieznany”.

Sponsoruje nas laurem.pl laptopy poleasingowe Kraków

Autora fotografii podejrzewano o stworzenie doskonałego fotomontażu, ponieważ odwaga pracowników jedzących lunch na 69 piętrze wieżowca była szokująca. Ebbetsa można śmiało nazwać „szaleńcem fotografii”, ponieważ lubował się w robieniu zdjęć na przerażających wysokościach, czego dowodem są inne jego dzieła wykonane „na krawędzi”.

 

 

 

 

 

„Lunch na dachu drapacza chmur” jest to jedną z najczęściej reprodukowanych i sprzedawanych fotografii w historii, która zapisała się zarówno w dziejach Nowego Jorku, jak i amerykańskiej popkulturze. Dzieło jest niejako hołdem dla zapierającego dech w piersi widoku miasta, ale także dla robotników, którzy zdają się być obojętni na porażającą wysokość. Należy pamiętać, że w czasach kiedy powstawała fotografia, ludzie pracujący na wysokościach niejednokrotnie ginęli, ponieważ zasady bezpieczeństwa znacznie różniły się od współczesnych.

 

Igraszka na krawędzi, zwykła czynność w niezwykłych okolicznościach, hołd dla człowieka, a przede wszystkim miasta – oto „Lunch na dachu drapacza chmur”.

 

 

 

 

Fotografia inspirowana „Lunchem na dachu drapacza chmur”, 2012


„Lunch na dachu drapacza chmur” w rzeźbie

 

Nawiązania w popkulturze


 Sylwia Włodyga

jesteśmy częścią StacjaKultura.pl, a ta witryna jest jej częścią i własnością.