Wszyscy jesteśmy glinoludami

Bolesławiec to miasto ceramiką i gliną płynące. Z tej gliny powstały Glinoludy, czyli zapaleńcy, który w tym roku już po raz czwarty poddadzą swoje ciała procesom malowania tym lepkim surowcem z wnętrza ziemi. Niektórzy z nich zostaną pomalowani gliną i wezmą udział w paradzie, inni pójdą krok dalej, zaplanowany jest bowiem ślub współczesnych potomków Golema, którzy zasiądą w karocy i ruszą z orszakiem.

 

Pomysłodawcą imprezy jest mim Bogdan Nowak, Papa Glinolud, który tak opowiada o źródle swojej inspiracji:

 

Skąd się wzięła Gliniada? Z Paryża i z czasów, gdy chodziłem do szkoły Marcela Marceau. Ala wraz z przyjaciółką kupiły pewnego dnia glinę do robienia maseczek. Wymalowały się nią od stóp do głów. Pomysł mi się spodobał i użyłem go w jednej z etiud w szkole – zrobił furorę.

 

Gliniana zabawa rozpocznie się 23 sierpnia w piątek plenerem fotograficznym, aby wieczorem przenieść się na rynek, na którym pojawi się Marek Niedźwiecki (też jako glinolud) i poprowadzi Listę Przebojów Programu Trzeciego oraz Markomanię w sobotę 24 sierpnia. W sobotę odbędą się także największe atrakcji: malowanie glinoludów, ślub glinoludów i Parada z Miłości do Gliny. Organizatorzy przygotowali także konkurs fotograficzny, którego tematem jest, a jakże, glina – zgłoszenia należy przesyłać do 30 września (więcej o konkursie przeczytacie tutaj). Nagrodą jest fikuśny Szklany Aparat.

 

Uczestnicy Gliniady kochają glinę, a glina kocha ich – wystarczy obejrzeć zdjęcia z poprzednich edycji festiwalu, aby zobaczyć jakie niesamowite mozaiki tworzy na ludzkiej skórze.

 

Wiem, że zabrzmi to nieskromnie, ale moim zdaniem mało kto robi dla promocji naszego miasta tak wiele, jak często przypadkowi ludzie malujący się gliną w Bolesławcu, Chicago, na Przystanku Woodstock, w Schengen czy podczas Karnawału Kultur w Berlinie. Te gliniane postacie sprawiają, że o Bolesławcu jest głośno, pokazują fantazję, inwencję i energię mieszkańców – podkreśla Papa Glinolud na stronie festiwalu.

 

Pierwsza edycja zabawy odbyła się w 2007 roku. Tegoroczna odsłona imprezy potrwa od 23 do 25 sierpnia w Bolesławcu.

 

Wystarczy przyjść i po prostu zamienić się w Glinoluda! zachęcają chyba dość skutecznie organizatorzy, przewidując, że w tym roku w Paradzie z Miłości do Gliny wystąpi kilka tysięcy osób.

Sylwia Włodyga –

jesteśmy częścią stacjakultura.pl

laurem.pl laptopy poleasingowe kraków