Pojedynek Gwiazd!

Ten tydzień w Pojedynku Gwiazd! upłynie pod znakiem ciężkiego grania. Zarówno Metallica, jak i Slayer są jednymi z najważniejszych zespołów metalowych w historii i od blisko 30 lat gromadzą na swoich koncertach nieprzebrane rzesze fanów. To do Was należy decydujący głos w naszej sondzie. Głosujcie na swojego faworyta! Wyniki plebiscytu ogłosimy już w najbliższy wtorek!

Metallica została założona w 1981 roku w Los Angeles przez perkusistę Larsa Ulricha i wokalistę/gitarzystę Jamesa Hetfielda. Już od samego początku istnienia zespół zmagał się z problemami personalnymi – dwukrotna zmiana prowadzącego gitarzysty (w tym wyrzucenie Dave’a Mustaine′a, frontmana innej metalowej legendy, Megadeth) oraz problemy na stanowisku basisty (tragiczna śmierć Cliffa Burtona w wypadku na trasie oraz głośne odejście Jasona Newsteda) do dziś stanowią niezwykle ważną część historii Metalliki. Jednak to muzyka uczyniła z tej kapeli najbardziej znany zespół metalowy na świecie. Pierwsze 4 albumy: „Kill ′Em All”, „Ride The Lightning”, słynny “Master Of Puppets” i “…And Justice For All” to dziś klasyka thrashu. Po “Czarnym albumie” z 1991 roku Metallica wyraźnie spuściła z tonu, serwując znacznie bardziej przystępny i melodyjny materiał. Potem nastąpiła drastyczna zmiana. Muzycy nie tylko ścięli długie włosy, ale także zdali się odciąć od wszystkiego, co do tej pory robili. Brzmienie stało się bardziej rockowe, melancholijne i ‘radio friendly’. Nawet ciężki i szybki album „St. Anger” (2003), nagrany z nowym basistą, Robertem Trujillo, nie zaspokoił głodu fanów, żądnych Metalliki w starym dobrym stylu. Dopiero płytą „Death Magnetic” (2008) muzycy udowodnili, że „Metallica wcale nie skończyła się na Kill ’Em All”! Do łask wróciły długie solówki Kirka Hammetta (w zespole od 1983), thrashowe riffy oraz trzecia odsłona klasycznego numeru „Unforgiven”. Jednak tak naprawdę czego by się zrobili i tak pozostają jedną z najgłośniejszych, najbardziej żywiołowych i najważniejszych grup w historii metalu i muzyki w ogóle.

Slayer powstał w 1981 roku w Kalifornii z inicjatywy dwóch gitarzystów, Kerry’ego Kinga i Jeffa Hannemana. Następnie do zespołu dołączył wokalista/basista Tom Araya, a jako ostatni perkusista Dave Lombardo. W tym składzie grają do dziś, choć w latach 1992-2001 na bębnach można było usłyszeć Paula Bostapha, obecnego perkusistę Testament. Slayer od samego początku łamał wszelkie zasady. Nie tylko ich thrashmetalowy łoskot, mroczne okładki i budzące grozę tytuły płyt i kawałków przyprawiały o dreszcze ludzi o słabych nerwach. To ich obrazoburcze, antyreligijne teksty oraz image twardych facetów stały się głównym elementem określającym styl Slayera, w jakim trwają do dziś. Do klasyki gatunku należą takie albumy jak „Show No Mercy”, „Hell Awaits”, czy najsłynniejszy „Reign In Blood”. Na przestrzeni całej swej kariery muzyka Slayera była pełna miażdżących uszy riffów, bezlitośnie szybkiej perkusji oraz obrazów wszechobecnej antyreligijności. Czy ktokolwiek odważy się pójść jeszcze dalej? Wszystko to przyciągało tysiące odbiorców, głodnych najbardziej ekstremalnej muzyki, jaką można było powołać do życia. Wielu słuchaczy zespołu to już nie fani, a fanatycy, którym nie wystarczyło wytatuowanie sobie nazwy zespołu. Ci najbardziej oddani bez wahania wycinali sobie na skórze hasło „Slayer”. Zespół wydał nowy album „World Painted Blood” w listopadzie 2009 roku, którym kontynuuje swoje „panowanie we krwi”. Wynajem laptopów

Zarówno Metallica, jak i Slayer należą do Wielkiej Czwórki Thrash Metalu (obok Megadeth i Anthrax). Są nie tylko niekwestionowanymi gigantami w swoim gatunku, ale także jednymi z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych grup na świecie. Ich koncerty to już legenda, a ich publiczność stale rośnie. Co najbardziej ekscytujące, oba zespoły, jak i reszta Wielkiej Czwórki, zagrają w Polsce 16 czerwca na warszawskim Lotnisku Bemowo w ramach Sonisphere Festival. Szykuje się zatem najgłośniejsze wydarzenie tego roku!

Autorka Agata Lisiecka

Ej a wiesz, że jesteśmy częścią StacjaKultura.pl i sponsoruje nas AMSO Rent Wynajem komputerów

Gorąco zapraszamy do udziału w naszej sondzie! Niech wygra lepszy!