Popkulturowa lalka Barbie

Jej nazwa pochodzi od imienia córeczki Handler, Barbary. Mało kto wie, że pełne imię  Barbie to Barbara Millicent Roberts.  Oprócz Barbie, firma Mattel stworzyła także jej chłopaka Kena i przyjaciółkę Teresę.

Od czasów powstania, lalka przechodziła ona mnóstwo przeobrażeń – była księżniczką, małą syrenką, kowbojką, Indianką, wróżką, czarodziejką, gospodynią domową. Barbie odegrała bodajże wszystkie role, jakie od wieków kojarzone były z kobietą. Barbie może być każdą z kobiet na świecie, prawdziwą i mityczną. Producenci, aby urealnić „żywot” swojej lalki wyposażali ją w tysiące akcesoriów: od domów i ekskluzywnych, plastikowych samochodów, po drobiazgi: ozdoby do włosów dla Barbie, kosmetyki, wysmakowane, modne ubranka. Wszystko po to, aby lalka była piękna, aby małe dziewczynki mogły ją przebierać, rozbierać i zanurzać się w jej magicznym, pięknym świecie.

Obecnie miano Barbie ma pejoratywny wydźwięk. Najczęściej nazywamy tak kobiety, które są wymuskane, przesadnie zadbane, i co tu mówić – głupiutkie. „Plastikowa Barbie”. Nie oszczędza się także mężczyzn, przypinając im łatkę „Kena”, czyli faceta tak pięknego, że aż niemęskiego.

Barbie w popkulturze radzi sobie świetnie. Nie dość, że jest jedną z najlepiej sprzedających się na świecie zabawek, to coraz bardziej wkracza na rejony niekoniecznie związane z dziecięcą rozrywką. Dowodem na to, jest chociażby najnowsza wystawa francuskiej artystki  Jocelyne Grivaud. Wynajem laptopów

Grivaud jest autorką kolekcji lalek Barbie, w której każda z nich jest stylizowana na znane ikony popkultury: Mona LisęMarylin Monroe widzianą okiem Warhola czy nawet Wenus z Milo! Lalka jest bohaterką obrazów VermeeraMina Raya i Picassa.

Tak więc Barbie może być każdą z nas. Nawet bohaterką arcydzieła.

Pełną galerię zdjęć stylizowanych lalek Barbie możecie zobaczyć
tutaj

Autorka tekstu Sylwia Włodyga

StacjaKultura.pl to my, a AMSO Rent Wynajem komputerów to nasz sponsor